webinary z behawiorystami

Bądź bezpieczną bazą dla swojego psa

Budowanie relacji z psem

Hasło niezwykle ostatnimi czasy popularne. Jest to bez wątpienia długi proces, podczas którego nietrudno o błędy. Przeplatany upadkami i wzlotami. 

Wielu opiekunów zastanawia się nad swoją relacją z czworonogiem. Czy mój pies jest odpowiednio do mnie przywiązany? Czy mnie lubi? Czy uważa mnie za przewodnika w codziennym życiu?

 

Trudne momenty

Zwątpienie przychodzi w chwilach, kiedy pies nie reaguje na przywołanie, ucieka do różnych bodźców bądź zachowuje się agresywnie. W takich sytuacjach, gdy tracimy kontrolę nad zachowaniem psa, tracimy również do niego zaufanie i zaczynamy zastanawiać się jak to jest z tą nasza relacją. 

Co więc zrobić by ją pogłębić i wzmocnić? Bądź dla psa bezpieczna bazą.

 Poniżej skupimy się na tym jakże ważnym elemencie relacji. Często źle rozumianym, z mocną dawką mitów na temat zachowania psa i tego jak się uczy. Jeśli chcesz by pies postrzegał Cię jako zrównoważonego, wartego uwagi i co najważniejsze bezpiecznego członka grupy, postępuj właściwie. 

Czyli jak? 

Posłuszeństwo 

Słowo niemalże przyklejone do psa, odkąd trafi do nowego domu. Od psa po prostu oczekuje się, że będzie posłuszny. Nie wnikając w szczegóły szkolenia psa, przyjrzyjmy się poniższym sytuacjom. 

Twój pies podczas spaceru ucieka do jakiegoś bodźca. Może to być inny pies, człowiek czy zwierzę. Długo nie przychodzi pomimo nawoływań, a gdy w końcu wróci zamiast się ucieszyć najczęściej będziesz wkurzony/a. 

Inna sytuacja. Idziesz z psem na spacer. Po drodze spotykasz swojego znajomego, którego Twój pies nie zna. Podczas powitania pies skacze na niego. Znów dostaje reprymendę i odciągasz go smyczą. 

Co jest nie tak w obu tych sytuacjach? 

Najważniejsze, że pies nie rozumie co robisz i dlaczego się tak zachowujesz. Po powrocie do Ciebie pies powinien usłyszeć choćby dobre słowo (nie, nie zostanie wbrew powszechnym opiniom nagrodzony za to, że uciekł;), a okazywana złość przyklei się właśnie do powrotu co zniechęci go kolejnym razem do przyjścia. Pies pomyśli, że nie warto do Ciebie wracać i w innej trudniejszej sytuacji może wybrać radzenie sobie samemu niż powrót do bezpiecznego opiekuna, któremu ufa. Za powrót do opiekuna, niezależnie od okoliczności zawsze warto nagrodzić psa smakołykiem.  KLIKNIJ i zobacz, jakie możesz wybrać żujki dla swojego psa!

Podobnie jest w sytuacji skoku na podchodząca osobę. Pies może to zrobić, ponieważ obca osoba może być dla niego problem. Nawet jednak w sytuacji, gdy skacze na kogoś z radości, jeśli zostanie skarcony to zaufanie do Ciebie spadnie i pies zacznie uczyć się, że liczyć może głównie na siebie. 

Wykazywanie zachowań agresywnych

Podobnie sprawa bezpiecznej bazy przedstawia się w sytuacji, gdy pies zachowa się agresywnie.

Warknie na kogoś, rzuci się do przejeżdżającego roweru czy innego mijanego psa. Jeśli postanowisz skorygować to zachowanie, szarpnąć smycz czy krzyknąć na psa by pokazać mu, że źle robi  to sam/a zrobisz kolejny krok do zniszczenia owej bazy. Sytuacja, gdy pies zachowuje się agresywnie sama w sobie jest już wystarczająco problemowa. Przecież nie robi on tego ze złej woli. Najczęściej nie widzi już innego wyjścia.

Jeśli będziesz w takiej chwili na niego krzyczeć, próbować korygować go smyczą, będziesz kolejnym problemem po drugiej stronie smyczy. Problemem, którego pies nie potrzebuje. W takiej chwili potrzebuje on wsparcia. Odejścia od problemu, ominięcia go, oddalenia się. Nad tym co zrobić by się to nie powtórzyło należałoby pomyśleć już później. 

Strach, czyli nie głaszcz psa, gdy się boi

Tutaj występuje największy i chyba najbardziej szkodliwy mit. Mit, który może pogłębiać problemy, a już na pewno będzie działał na niekorzyść zaufania pomiędzy Tobą a psem. 

Ta wydrukowana w powszechną opinie formułka sprawia, że w momencie, gdy pies się boi nie dostaje od Ciebie wsparcia. Jeśli zignorujesz go w trudnej sytuacji najzwyczajniej zostanie on z nią sam. Zastanów się czy chciałbyś / chciałabyś aby bliska Cię osoba ignorowała Cię, kiedy się boisz? Przecież to absurdalne. 

Nauka jasno mówi nam, że pies, który otrzymuje wsparcie lepiej radzi sobie z trudną sytuacja. 

Jeśli Twój pies ucieka przed innym psem, pomóż mu stawiając pomiędzy nim, a problemem. Jeśli boi się czegoś, chce uciec, zniż się do niego, dotknij, przytul i przekaż emocje. Pozwól mu się schować. Pokaż mu, że widzisz problem i że jesteś. To prawdopodobnie najważniejszy element bycia bezpieczna baza dla psa. O sygnałach stresu więcej pisaliśmy tutaj – KLIK!

 

Pamiętaj

Wspieraj swojego psa podczas trudnych sytuacji. Mów do niego. Pokaż mu, że widzisz, że się boi, że ma problem. Pilnuj, żeby zawsze mógł się do ciebie zwrócić w trudnej sytuacji. Poznaj go lepiej, żeby wiedzieć czy i dlaczego coś jest dla niego trudne.

Wykaż się zrozumieniem jego potrzeb, ucz się o psie, a w szczególności ucz się swojego psa.

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat budowania relacji z psem skorzystaj z tego ebooka:

JAK ZBUDOWAĆ WSPANIAŁĄ RELACJĘ Z PSEM? 9 sprawdzonych przepisów na sukces E-BOOK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.